İç Savaşın Taraflarının Hiçbirini Desteklemiyoruz (Konya İ.Ö.P. 468. Basın Açıklaması

İç Savaşın Taraflarının Hiçbirini Desteklemiyoruz (Konya İ.Ö.P. 468. Basın Açıklaması
İç Savaşın Taraflarının Hiçbirini Desteklemiyoruz (Konya İ.Ö.P. 468. Basın Açıklaması

Konya İnanç Özgürlükleri Platformu 468. kez toplandı. Osman GÜREL, platform adına basın açıklaması yaptı. Amerikan başkan yardımcısının protokol dışı karşılanmasına dair ''Emperyalist Amerika’ya karşı rahatsızlığı bulunan herkesin hoşuna gitmiştir.'' dedi. ''One minute'' olayını ve sonucunda imzalanan İsrail barışını hatırlatan GÜREL ''Vali yardımcısı ile karşılama diplomasisinin karşılığı ne olacak? Bu diplomasi ne ile sonuçlanacak? '' diye sordu. Giderek daha da kanlı bir hal alan Suriye iç savaşına Türkiye'nin de aktif bir şekilde müdahil olmasını  değerlendiren GÜREL, ''Biz çatışmalarn başından beri iç savaşla ilgili çekincelerimizi ifade etmiş, tarafların hiçbirini desteklemediğimizi, problemin silahla çözümüne taraf olmadığımızı bildirmiştik. Daima sulh yolunu tercih ettik. Kim bu savaştan ne kadar uzak durabilirse kendisini ve halkını o kadar zarardan korumuş olur. Kan ve gözyaşının getireceği bir istikbal, mutluluk ve huzur sağlamayacaktır.'' dedi. 

Açıklamanın Tam Metni:

Rahman, Rahim, Allah’ın adıyla

Her kim bir mü'mini kasden öldürürse -onun cezâsı-, içinde sürekli kalacağı cehennemdir. Allâh ona gazabetmiş, la'net etmiş ve onun için büyük bir azâb hazırlamıştır! (Nisa Suresi 93. Ayet)

Sevgili dostlar, değerli basın mensupları;

Amerikan başkan yardımcısı Joe Biden son gelişmelerden sonra, Türkiye ye gelişinde bir sürprizle karşılaştı. Protokollerin aksine onu b ir vali yardımcısı karşıladı. Amerika ile olan soğukluk bu şekilde dile getirilmiş oldu. Bu diplomatik atraksiyon emperyalist Amerika’ya karşı rahatsızlığı bulunan herkesin hoşuna gitmiştir. Gönüllerdeki hararet dinmiş bir serinlik meydana gelmiştir.

‘’One minute’’ ifadelerinde de aynı serinliği yaşamıştı Siyonist İsrail karşıtları. Gönüllere o zaman da su serpilmişti. Nice umutlar yeşermiş, nice beklentiler meydana gelmişti. Zaman pek çok şeyi gösterdi. ‘’One minute’’ 2. Camp David dediğimiz İsrail anlaşması ile sonuçlanınca sukut-u hayale uğranıldı.

Şimdi bir endişe var içimizde. Vali yardımcısı ile karşılama diplomasisinin karşılığı ne olacak? Bu diplomasi ne ile sonuçlanacak? Endişemiz şudur ki: Gönülleri serinleten bu uygulama, yürekler yakan bir kanla sonuçlanmasın. Kan çevremizde akarken evimize baş ucumuza da ulaşmasın.

Darbe girişimi sonrası meydana gelen yeni politik düzlem, taşların oynamasıyla nelere gebe pek belli değil. Türkiye hangi olaya, hangi reflekslerle karşılık verecek pek bilinmiyor… Rusya yakınlaşmasının neler getireceğini merak etmekteyiz.

Arap baharının kanlı hazanı Suriye, üç günde Şam’da Cuma namazı kılmak hayali ile başlamış, 3 ayda muhaliflerin devrimi arzusu ile devam etmiş,  ‘’3 yılda sona erer’’ söylemleri ile güçlenmiş fakat bugün en kanlı şekliyle devam eden bir iç savaş sarmalına dönüşmüştür. Biz çatışmalarn başından beri iç savaşla ilgili çekincelerimizi ifade etmiş, tarafların hiçbirini desteklemediğimizi, problemin silahla çözümüne taraf olmadığımızı bildirmiştik. Daima sulh yolunu tercih ettik.

Türkiye’nin kara harekatı ile bu savaşın aktif bir parçası haline gelmesinden şiddetli endişeler duymaktayız. İç savaşın meydana getirdiği terör  ve anarşinin boyutlarının kontrol edilemez olduğunu geçen altı yılda çok ciddi bir şekilde gözlemledik. Savaşın aktif parçası olan kişi, örgüt, devlet, herkesin zarar gördüğünü, bu iç savaştan sadece, savaşı dışarıdan organize eden emeperyalist güçlerin karlı çıktığını defalarca belirttik. İç savaşların galibi, savaşın taraflarından biri olmaz.

Kim bu savaştan ne kadar uzak durabilirse kendisini ve halkını o kadar zarardan korumuş olur. Kan ve gözyaşının getireceği bir istikbal, mutluluk ve huzur sağlamayacaktır. Suriye iç savaşında, savaşın sona erdirilmesi, silahsız çözüm yollarının bulunması için gayret gösterilmesi ve bulunan yoların uygulamaya konulması en büyük isteiğimizdir.   

Tarihin bir ibret levhası olduğu sonu kan ve zulümle bitecek heyecanların bulunmadığı tevhit ve adalet üzere kurulu bir dünyada yaşama umudu ile hepinizi 469. Haftada aynı yer ve saatte buluşmak üzere Allah’a emanet ederiz.

KONYA İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİ PLATFORMU 

24 ZİLKADE 1437 (27.08.2016)

Facebook Twitter Google LinkedIn Email

3 Yorum Var

  • mustafa koç 28/08/2016 17:21

    Yoksa siz, Allah, içinizden cihad edenleri belirtip-ayırdetmeden ve sabredenleri de belirtip-ayırdetmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? (3-AL-İ İMRAN/142)

  • mustafa koç 28/08/2016 17:20

    Yoksa siz, Allah, içinizden cihad edenleri belirtip-ayırdetmeden ve sabredenleri de belirtip-ayırdetmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? (3-AL-İ İMRAN/142)

  • mustafa koç 28/08/2016 17:19

    Yoksa siz, Allah, içinizden cihad edenleri belirtip-ayırdetmeden ve sabredenleri de belirtip-ayırdetmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? (3-AL-İ İMRAN/142)

Yorum Yapın