İkinci Lozan Vakası

İkinci Lozan Vakası
İkinci Lozan Vakası

Konya İnanç Özgürlükleri Platformu 475. kez Kayalıpark Meydanı'nda buluştu. Platform adına Ersoy KAĞNICIOĞLU basına açıklamalarda bulundu. Gündemdeki Lozan tartışmalarına değindiği açıklamasında ''Tarihimizin en etkili olaylarından olan Lozan anlaşması ile hilafetin ilgasına ilk adım atılmış, Osmanlı devleti hükmen yok sayılmıştı....'' dedi ve ''İkinci Lozan’da İslam ümmetinin hangi imkânları ellerinden alınacak ve İslam ümmeti hangi bölünmüşlük ve parçalanmışlıkla karşı karşıya kalacak?'' diye sordu. ''Müslüman kamuoyuna Lozan ve Siyonist İşgalci İsrail ilişkileri hususunda teyakkuzda olmayı oynanacak yeni oyunlara, hile ve desiselere karşı basiretli davranmayı tavsiye ederiz.'' diyen KAĞNICIOĞLU, 476. haftada aynı yer ve saatte buluşacaklarını ilan etti. 
Rahman, Rahim, Allah’ın adıyla;
Islah edilmesinden sonra yeryüzünde bozgunculuk çıkarmayın. Allaha korkarak ve rahmetini umarak dua edin muhakkak ki Allah'ın rahmeti muhsinlere çok yakındır. (Araf Suresi 56.Ayet)
Sevgili dostlar, değerli basın mensupları;
Ülkemizde Lozan üzerinden yapılan spekülasyonlardan sonra Lozan yine hem ülkenin hem de dünyanın gündeminde. Tarihimizin en etkili olaylarından olan Lozan anlaşması ile hilafetin ilgasına ilk adım atılmış, Osmanlı devleti hükmen yok sayılmıştı. Müslümanların toprakları yeniden dizayn edilmiş, son İslam devleti yıkılarak yerine bölünmüş, parçalanmış, iç savaşlar için hazır hale getirilmiş bir İslam coğrafyası oluşturulmuştu. 
Bugün Lozan’da Suriye konusu için pek çok ülke yeniden bir araya gelmekte. Suriye’de ki iç savaşın fiili tarafları olmayan ülkeler Suriye savaşını bitirmek hususunda Lozan’da toplanıyorlar. Amerika ve Rusya’nın öncülüğündeki bu toplantıya savaşın fiili taraflarından hiç kimsenin katılmamış olması savaşın bir vekâlet savaşı olduğunun açık göstergesidir. 
İç savaşın tarafları bu savaşın bir vekâlet savaşı olduğunu kabul etmese de, savaş için kendilerini haklı çıkaracak deliller ileri sürse de, vakıa bu savaşın bir vekâlet savaşı olduğunu açıkça göstermektedir
İkinci Lozan’da İslam ümmetinin hangi imkânları ellerinden alınacak ve İslam ümmeti hangi bölünmüşlük ve parçalanmışlıkla karşı karşıya kalacak? Emperyalistler neler elde edecek merak konusudur. Büyük Ortadoğu projesi Lozan’da mı şekillenecek? Lozan görüşmeleri İsrail’in varlığı ve korunması hususunda hangi garantilerle sonuçlanacak? Kamuoyu bu soruların cevabını aramaktadır.
Dünya enerji kongresi Siyonist İşgalci İsrail’in geleceği açısından çok önemli kararlarla sonuçlandı. Terörist İşgalci İsrail’in gasp ettiği topraklardan çıkardığı ümmetin yer altı kaynaklarından olan doğalgazı, Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak oluşu İslam ümmeti açısından ihanet anlaşmalarının en büyüklerinden biri olacaktır. Çalıntı malların alışını, satışını suç sayan Türkiye hükümeti gasıp İşgalci İsrail’in gasp ettiği doğalgazın satışında aracılık ederek büyük bir suç işleyecektir. Siyonist İşgalci İsrail’in varlığı ve korunması üzerine gerçekleştirilen emperyalist projelerin bir parçası olmak büyük bir ihanetten başka bir şey değildir.  Siyonist İşgalci İsrail’le ilişkilerin yeniden büyük elçi düzeyine yükseltilmesi ve karşılıklı büyük elçilerin atanacak olması, sonrasında ilgili bakanın ‘Filistin politikamızda değişen bir şey yok’ açıklaması gayet ibret vericidir. Demirel vari bir siyasetle halka Filistin’in yanında olduğu imajını veren bu cümle hakikatte İsrail’in desteklendiğinin apaşikar ilanından ibarettir. 
Müslüman kamuoyuna Lozan ve Siyonist İşgalci İsrail ilişkileri hususunda teyakkuzda olmayı oynanacak yeni oyunlara, hile ve desiselere karşı basiretli davranmayı tavsiye ederiz. Biran önce kendi meselelerimizin hallinde kendimiz masaya oturabilmeli, kendi geleceğimizi düşmanlarımızın insafına terk etmemeliyiz.
Tarihin bir ibret levhası olduğu sonu kan ve zulümle bitecek heyecanların bulunmadığı tevhid ve adalet üzere kurulu bir dünyada yaşama umudu ile hepinizi 476. Haftada aynı yer ve saatte buluşmak üzere Allah’a emanet ederiz.
KONYA İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİ PLATFORMU14 MUHARREM 1438 (15.10.2016)

Facebook Twitter Google LinkedIn Email

Henüz hiç yorum yapılmamış!

Yorum Yapın