KUDÜS ÖZGÜR OLSUN DİYE 6 PROĞRAMI

KUDÜS ÖZGÜR OLSUN DİYE 6 PROĞRAMI
KUDÜS ÖZGÜR OLSUN DİYE 6 PROĞRAMI

Kudüs’ün İsrail işgalinden kurtarılması için tepkilerini dile getiren Halk Eğitim, Dayanışma ve Araştırma Derneği (HEDA-DER), “Kudüs Özgür Olsun Diye” başlıklı yürüyüşünü gerçekleştirdi. Akşam namazından sonra Şerafeddin Camii önünden başlayan yürüyüş, meşaleler eşliğinde ve sloganlarla Kültür Park anfi tiyatrosunda son buldu. Şerafeddin Camii önünde toplanan HEDA-DER üyeleri protesto metninin okunmasıyla başladı. ’Seni Unutursam Ey Kudüs Sağ Elim Hünerini Yitirsin’ adlı metni okuyana dernek sözcüsü Ali As, yaptığı konuşmada “Haçlı savaşının onlarcasının sebebi Kudüs’ün Müslümanların elinden alınması isteğiydi. Allah’ın Resülü Hz. İsa’nın davetinin Kudüs’te yayılması, onu Hıristiyanlar için kutsal mekan haline getirmişti. O yurdu elde edebilmek için nice savaşlar tertipleyip nice kanlar döktüler. Sonunda bu emellerine ulaştılar. Şerefli İslam Komutanı Selahaddin Eyyübi bu toprakları yeniden İslam toprağı yapınca, kin ve nefretleri artan Hıristiyan dünyası yüzyıllar süren haçlı savaşlarını değişik adlar altında sürekli tezgâhladılar. 1. Dünya savaşından sonra İslam orduları yenilince Kudüs’ü işgal eden İngiliz General Allenby, Haçlı savaşları bugün sona erdi diyerek içlerindeki kini kusmuş oldu” dedi.  Yakılan meşalelerle birlikte yaklaşık 5 yüz kişilik grup, olaysız bir şekilde sloganlar eşliğinde Zafer meydanından, Kültür Parka kadar yürüyerek anfi tiyatroda düzenlenen konuşmaya katıldı. anfi tiyatroda konuşmacılarla buluşan dernek üyeleri marşlar eşliğinde Dernek Medya sorumlusu Abdurrahman Akcan konuşmasıyla başladı. daha sonra kürsüde konuşan  HEDA-DER Yön. Kur. Üyesi Ersoy Kağnıcığlu, Kudüs’ün Müslümanlar için önemini ve İsrail’in işgalini zulüm olduğunu anlattı. Sürekli olarak sloganlar eşliğinde devem eden programa, Filistin Alimler Heyeti Genel Sekreteri Dr. Nevvaf Hayil Tekruri’nin konuşması  damga vurdu. Müslüman toprakları işgaller ve savaşlar yüzünden halk tarafından terk edildiğini söyledi. 

Facebook Twitter Google LinkedIn Email

2 Yorum Var

  • sümeyye Meryem 03/09/2018 00:36

    hakıkatte ınsanların yapmış olduğu güzel şeylere böyle diyerek mi karşılık veriyorsunuz. Allahu teala Her zaman insanlarda ki azime ve mücadeleye bakar ve bu dernek elinden geleni yapmaya çalışıyor. İnsanların yaptıkları şeylere değer vermeniz. sizinde değerinizi artırır.Binanın bomboş olduğunu söylüyorsunuz. Ama o insanların gönüllerinin iman ve sevdayla dolu olduğunu göremiyorsunuz. Kusura bakmayın. Yapılan yoruma yorum yapmış oldum. Ama zaten yoruma luzum yok. Yapılanlar ortada. Rabbim yolundan ayırmasın ve hep birlikte davamızda muvaffak etsin inşallah . Selam ve dua ile... Sümeyye Meryem

  • gerek yok 15/05/2016 22:52

    ... Site çok düzensiz dernekle de ilgilenen kalmadı. Koca bina bomboş duruyor... Allah Aşkına Siz o binada ne yapıyorsunuz ???

Yorum Yapın