Savaşın da Savaşanların da Hukuku Olmalı

Savaşın da Savaşanların da Hukuku Olmalı
Savaşın da Savaşanların da Hukuku Olmalı

Konya İnanç Özgürlükleri Platformu 476. Hafta Basın açıklamasını platform adına Osman GÜREL okudu. Araf Suresi 164-165. ayetleri okuyarak başladığı açıklamasında günümüz savaşlarının hiçbir hukuk ve ahlaki değeri tanımadığını söyleyen GÜREL ''Modern savaşların en büyük mağdurları kadınlar, çocuklar, ihtiyarlar ve savaşa taraf olmayanlardır.'' dedi.

Açıklamanın Tam Metni: 

Rahman, Rahim, Allah’ın adıyla;

Hani onlardan bir topluluk demişti ki: "Siz Allah'ın helak edeceği veya şiddetli bir azaba uğratacağı bir kavme ne diye (boş yere) öğüt veriyorsunuz?" Onlar da, "Rabbinize bir mazeret beyan etmek için, bir de belki Allah'a karşı gelmekten sakınırlar diye (öğüt veriyoruz)" demişlerdi. Onlar kendilerine hatırlatılanı unutunca biz de kötülükten alıkoymaya çalışanları kurtardık. Zulmedenleri yoldan çıkmaları sebebiyle, şiddetli bir azapla yakaladık.(Araf 164-165)
Sevgili dostlar, değerli basın mensupları;
Savaşında savaşlarında hukuku olmalı. Uluslar arası anlaşmalar devletlerin kendi kanunları ve bunların hepsinin üzerinde olan Allah ın dini İslam, savaş üzerine hukuk belirler. Saldırının karşı koymanın öldürmenin esir etmenin esirlere yapılacak muamelenin her birinin hukuku ayrı ayrı tespit edilmiştir.
Günümüz savaşları, geçmişin savaşlarına göre çok kanlı, çok vahşi ve yok edici niteliklere sahiptir. Kitle imha silahlarıyla yapılan bu savaş hukuku olmayan bir savaştır. Herkes bir birini hukuka riayet etmeye çağırırken, uygulanan hiçbir hukuki değer ortada yoktur. Herkes bir birini hukuku delmekle itham etmekle suçlamakta kendisinin hukuka riayet ettiğini iddia etmektedir. Ama gerçeklik top yekun bir hukuksuzluğun olduğunu göstermektedir. 
Hukukun ötesinde temel ahlaki ilkeler savaş ortamında da geçerlidir. Bu günün modern savaş algısı temel ahlaki ilkeleri hiçe sayarak yapılmaktadır. Bilişim savaşları, toplum mühendisliği üzerinden verilen savaşlar hiçbir ahlaki değer tanımamaktadır. Yalan haberler, yönlendirilmiş bilgiler savata kurşunlardan daha etkili olmaktadır. 
Modern savaşların en büyük mağdurları kadınlar, çocuklar, ihtiyarlar ve savaşa taraf olmayanlardır. Savaşan taraflar esasta bu kesimlerin korunması üzerine hukuki anlaşmalar yapsalar da sahada bu anlaşmaların genel ahlak ilkelerinin hiçbir kıymeti kalmamaktadır. Muhasaralar la savaşçı olmayan kesimlerin katline ve zarar görmelerine sebep olanlar kadar, haklı canlı kalkan gibi algılayıp onların çıkışlarına izin vermeyenlerde suçludurlar. Savaşlar muharipler arası yapılmalıdır. Ne muhasaralar la halka zarar vererek muhalifleri yıldırma stratejisi, nede halkın çıkışına müsaade etmeyerek onların canlı kalkan gibi kullanılması anlayışı hukuki ahlaki değildir. Kim yaparsa yapsın asla kabul edilemez.
Halep, Musul, Kerkük başta olmak üzere İslam coğrafyasındaki vekâlet savaşlarının tarafları olan her kesimi hukuka riayet etmeye istikballeri için kadın çocuk yaşlıların masumların figanlarının yükselmesi üzerinden bir savaş vermemeye davet ediyoruz. Savaşın devamına taraf değiliz, bu savaş ne olursa olsun acilen durdurulmalıdır. Bu erdemi gösteremeyip savaşa devam edenler için söylüyoruz. Allah tan korkun masumlar üzerinden bir savaş yürütmeyin
Vekâlet savaşının taraflarına önceden yaptığımız çağrıyı yineliyoruz; başkalarına vekâleten savaşmaktan vazgeçen bilerek ve ya bilmeyerek emperyalizmin hizmetinden olmaktan uzak durun. Topraklarımız üzerinde hesap yapan emperyalistlerin oyuncağı olmayın. İhtilaflarınızı ve kavgalarınızı aile içi meselesi olarak görüp bizim dışımızdakilerin müdahalesine izin vermeyin. Ey Allah ın kulları gelin kardeşler olun ve kardeşler arası hukuku yeniden işletin.
Tarihin bir ibret levhası olduğu sonu kan ve zulümle bitecek heyecanların bulunmadığı tevhit ve adalet üzere kurulu bir dünyada yaşama umudu ile hepinizi 477. Haftada aynı yer ve saatte buluşmak üzere Allah’a emanet ederiz.
KONYA İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİ PLATFORMU 21 MUHARREM 1438 (22.10.2016)

Facebook Twitter Google LinkedIn Email

Henüz hiç yorum yapılmamış!

Yorum Yapın