Konya inanç özgürlükleri platformu 442.hafta basın açıklaması

 

 

KONYA İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİ PLATFORMU

442. HAFTA BASIN AÇIKLAMASI

Rahman, Rahim, Allah’ın adıyla

 Zalimlerin yaptığından Allah’ı gâfil sanma, O, sadece onları, gözlerin dehşetten donup kalacağı bir güne ertelemektedir.(İbrahim 42)

Sevgili dostlar değerli basın mensupları; 

Nedenleri açık bir şekilde tüm detayları ile bilinemeyen Suriye iç savası yeni bir dönemece girmekte. Kim, niye kime karşı pek belli olmayan bu savaşta savaşan gurupların dışındakiler hem savaşı belirliyor hem de ateşkes ilan ediyorlar. Bu ateşkesi ilan edenler görünürde savaşın asli unsurları değiller.

Bu ateşkes asli unsurlar arasında olmadığından dolayı şimdiden ölü doğmuş gibi görünmektedir. Savaşın aslı unsurları müdahil bile edilmemiştir. Savaşın zararlarından bir fiil etkilenen ülkeler Suriye’ye sınırı olan ilkelerdir. Buna rağmen etkin bir rol alamamışlardır. Görünürde bu ateşkes emperyalist iki güç Amerika ile Rusya’nın arasında olmuş gibidir. Sadece bu iki gücün açık ve aleni taşeronluğunu geçerli olacak gibidir. Hatta onlarında menfaatleriyle ölçüşmeyen herhalde uygulama bulamayacaktır.

Şer güçlerin terör örgütü olarak gördükleri İşid ve Nusra nın şer güçler tarafından ateşkesin dışında tutulacağı ilanının söz konusu iki gurubun savaşa devam edeceğini bildirmesinin savaşın aktif tarafların dan olan pyd nin Türkiye tarafından ateşkesin dışında tutulacağının açıklanması Suriye’de değişen hiçbir şeyin olmayacağını açık bir garantisi gibi görünmektedir.

ABD ve Rusya kendi aralarında anlaşarak esed rejimine rahat nefes aldırmakta dünyanın değişik yerlerinde mücadele veren gurupları Suriye üzerinden boğmaya çalışmaktadırlar. Bu tilki kurnazlığı ile hazırlanmış plan savaşın büyük planlarından bir parçası mıdır acaba. Emperyalist güçler kendilerine zarar verebilecek oluşumları Suriye de savaştırıp sonrasında kendileri son darbeyi mi vurmak istiyorlar.

Bu yapmacık ateşkes mazlum suriye halkına neler getirecek onların hallerinde ne tür bir hal oluşturacak göreceğiz. Boşaltılmış suriye ye kimlerin nasıl çöreklendiğini İslam coğrafyasının kalbinde ne türden fesatlar planladıklarını hep birlikte öğreneceğiz.

Kendisini anlayamadığımız savaşın ateşkesini de anlamakta zorlanıyoruz. Tarafları belli olmayan savaşın ateşkesleri de belli olmayacaktır.

Bir yandan ateşkes imzalanıyor bir yandan Suudilerin uçakları incirliğe yerleştiriliyor. Hem ateşkes hem savaş uçakları nede yaman bir çelişki. Bütün gurupları bütün tarafları içine almayan bir ateşkes savaşın bir tarafın yönelmesini ve daha da harlanmasını sağlayacaktır.

Suriye halkının İslam coğrafyasının ve Müslümanların faydasına olacak Kalıcı bir ateşkesin olması için öncelikle tarafların her birisinin buna razı olması dış güçlerin Suriye’den çekilmesi ve emperyal hesaplarını İslam toprakların dışında gerçekleşmesi gerekir.

    Tarihin bir ibret levhası olduğu sonu kan ve zulümle bitecek heyecanların bulunmadığı tevhit ve adalet üzere kurulu bir dünyada yaşama umudu ile hepinizi 443. Haftada aynı yer ve saatte buluşmak üzere Allah’a emanet ederiz.

KONYA İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİ PLATFORMU

18 Cemaziyelahir 1437 (27.02.16)

Haftanın Basın Sözcüsü: Ersoy KAĞNICIOĞLU

Facebook Twitter Google LinkedIn Email
Konya İnanç Özgürlükleri Platformu
Konya İnanç Özgürlükleri Platformu Hakkında

Konya İnanç Özgürlükleri Platformu

Diğer Yazıları :

Henüz hiç yorum yapılmamış!

Yorum Yapın