KONYA İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİ PLATFORMU 456. HAFTA BASIN AÇIKLAMASI

 

KONYA İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİ PLATFORMU

456. HAFTA BASIN AÇIKLAMASI

Rahman, Rahim, Allah’ın adıyla;

Siz rabbinizden yardım istiyordunuz. Oda: ben size bir biri ardınca bin melek ile yardım edeceğim diye duanızı kabul buyurmuştu. Allah bunu ancak müjde olsun kalbiniz tatmin olsun diye yapmıştı. Yardım yalnız Allah katındandır. Allah aziz, hâkim dir. (enfal 9-10)

Sevgili dostlar değerli basın mensupları;

İslam dünyasında ki yöneticiler iki yüz yıldır genel olarak kıblelerini değiştirmiş istikametlerini batı olarak belirlemişlerdir. Halklarının faydasının batılı değerlerde olduğuna inan bu yöneticiler batılılaşmayı bir inanç biçimi haline getirmişler bu yönelişleriyle halklarına nice zararlar vermişler onları nice faydalardan mahrum bırakmışlardır.

Hilafetin ilgasıyla birlikte başsız kalan İslam ümmeti yöneticilerinin batılı zihniyetlerinin mahkûmu olmuş onların yönlendirmelerinin zararlarını daima sırtlamak zorunda kalmıştır. Halklarına rağmen yönetici olan bu batıcı idareciler hiçbir suretle batının gözüne de girememiş batılılar bu yöneticileri ve bunların temsil ettiği halkları asla kendilerinden saymamışlardır.

Batı hiçbir zaman kendi değerlerini ve kendi tarihini unutmamış siyasetini uzun zaman içerisinde de olsa değerlerine ve tarihine uygun bir biçimde gerçekleştirmiştir. İslam a ve Müslümanlara yönelik intikam duygularıyla dolu olan batılı modern çağlarda ürettiği değerleri de bu intikam duygularına alet etmektedir.

Batıya ve batının değerlerine karşı bir inanç besleyen yöneticilerin tabiileri Müslüman halklar batının her ihanetinde tepki vermekte seslerini yükseltmekte batıya güvenilmeyeceği yüksek sesle haykırmaktadırlar. Refleks tepkiler bitince de batıcı liderlere ve onların sundukları projelere yönelmekte hiçbir beis görmemektedirler. Yani refklesler geçici aldanmışlar kalıcıdır bizim coğrafyamızda.

Vefalarımız kardeşliklerimizde siyasi iktidarın yönlendirmesine bağlıdır çoğu kez reflekslerimiz tükenince iktidarın çizgisinde kalıveririz. Mısır da Müslüman kardeşlerin iktidarının darbeci sisi tarafından devrilmesiyle oluşan kısmi reflekslerimiz ve tepkilerimiz hükümetin reel politik gereği Sisi’yle iyi ilişkiler kurmasıyla sona ermiştir.

Müslümanlar katındaki itibarını her geçen gün tüketen El Ezher üniversitesinin fetva makamı Sisi çizgisine uygun olarak Muhammet Mursi’nin idamının dinen sakıncası olmadığı yönünde görüş bildirmiştir. Bu fetvayla birlikte Mursi’nin idamının önünde engel kalmamıştır. Müslüman halklara çağrımız kardeşliğinizi reel politiğe boğdurmayın, tepkilerinizi siyasal iktidara endekslemeyin. Şimdi kardeşlik zamanıdır. Yöneticilerin idamlardan sonraki taziye ve kınama mesajları sizi avutmasın.

Tarihin bir ibret levhası olduğu sonu kan ve zulümle bitecek heyecanların bulunmadığı tevhit ve adalet üzere kurulu bir dünyada yaşama umudu ile hepinizi 457. Haftada aynı yer ve saatte buluşmak üzere Allah’a emanet ederiz.

KONYA İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİ PLATFORMU

28 Şaban  1437    (24  Haziran   2016)

Haftanın Basın Sözcüsü:Musa Kazım yılmaz

Facebook Twitter Google LinkedIn Email
Konya İnanç Özgürlükleri Platformu
Konya İnanç Özgürlükleri Platformu Hakkında

Konya İnanç Özgürlükleri Platformu

Diğer Yazıları :

Henüz hiç yorum yapılmamış!

Yorum Yapın