Konya inanç özgürlükleri platformu 443.hafta basın açıklaması

                                           KONYA İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİ PLATFORMU
                                                        443. HAFTA BASIN AÇIKLAMASI

Rahman, Rahim, Allah’ın adıyla

Rabbinin, Fil sâhiplerine ne yaptığını görmedin m? Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı? Üzerlerine sürü sürü kuşlar gönderdi, Onlara çamurdan sertleşmiş taşlar atan (kuşlar). Nihâyet onları, kurt yeniği ekin yaprağı gibi yaptı.                               Fil Suresi(1-5. Ayetler)

Sevgili dostlar değerli basın mensupları;  
Sosyal olayların bir hesaplanan planlanan, birde hesaplanıp planlanamayan yönü vardır. Başlangıcından sonuna kadar hiçbir olay bütün yönleriyle hesaplanamaz. İstenmeyen beklenmeyen sebepler, olayların akışını değiştirip istenmeyen sonuçlar meydana getirebilir. Bunların ötesinde bir de hesap yapıcıların görmediği anlayamayacağı bir ilahi kudretin tesiri ve hesabı vardır. 
Suriye olayları onlarca siyasal aktörün rol aldığı hesaplar yaptığı, planlar projeler geliştirerek sonuçlar elde etmek istediği bir siyasal sahnedir. Herkes kendi çıkarının kendi zaferinin hesaplarını yapmaktadır. başarılar üzerine kurulu bu hesaplamalar kendileri ve düşmanları üzerinden yapılır. unutulan bir gerçekse daima en önemli hakikattır. bu coğrafyada yaşayan çoğunlukla savaşın hiçbir tarafı olmamış hatta olmak istemeyen milyonlarca halktır. 
Suriye halkının çoğunluğu savaşın başından beri ne yapacağını bilememiş, ne tarafta olacağına ciddi karar verememiştir. malının ve canının derdine düşen bu mazlum halk herşeyi bir yana bırakarak malını dahi terkedip mülteci konumuna düşmüştür. arap baharının halklar üzerinde karakışa dönüşmesiyle meydana çıkan mülteci akını dünyanın pekçok yerinde demokratik yapıyı değiştirmekte, pekçok ülkenin ideolojik varoluşunu ulus kimliğini tehdit edip değiştirmektedir.
sayıları milyonları bulan mülteciler komşu ülkelerde sosyal olayların ve siyasetin birinci gündem maddesi haline gelmiş Suriye iç savaşının ve arap baharının(!) beklenilmeyen sonucu olmuştur. komşu ülkelerle sınırlı kalmayan bu göç dalgası tarihin kırılma noktalarından birisini oluşturmaktadır. geçmişte de kavimler göçleri imparatorlukları yok etmiş, kurulu düzenleri alt-üst etmiştir. şuan islam ülkelerinde bir istikrar meydana getirilemezse önümüzdeki yıllarda mültecilerin adedinin 10 milyonları bulması tahmin edilmektedir. Dünya yaktığı ateşin közünde pişmeye hazır olmalıdır. Bugünün dün ile eşit olmadığı kesindir. ve yarınların hesabını yapmakta eskisi kadar kolay değildir. Mülteciler sorunu artık bir bölgesel sorun olmaktan çıkmış, uluslararası bir boyut kazanmıştır.
Çatışmaların durdurulması islam dünyasına kısmi de olsa bir istikrarın sağlanması bu sorunun büyümesini engelliyecek beklenmeyen sonuçların doğmasına mani olacaktır.
Biz Allah'ın hesabına iman edenler bu olayların üzerinde Allah'ın büyük bir hesabının var olduğuna biliyor ve bu hesabın tüm hesaplara galip geleceğine inanıyoruz.
   Tarihin bir ibret levhası olduğu sonu kan ve zulümle bitecek heyecanların bulunmadığı tevhit ve adalet üzere kurulu bir dünyada yaşama umudu ile hepinizi 444. Haftada aynı yer ve saatte buluşmak üzere Allah’a emanet ederiz.
KONYA İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİ PLATFORMU
25 Cemaziyelahir 1437 (05.03.16)
Haftanın Basın Sözcüsü: Osman GÜREL

Facebook Twitter Google LinkedIn Email
Konya İnanç Özgürlükleri Platformu
Konya İnanç Özgürlükleri Platformu Hakkında

Konya İnanç Özgürlükleri Platformu

Diğer Yazıları :

Henüz hiç yorum yapılmamış!

Yorum Yapın